Červené víno se vyrábí pouze z modrých hroznů (červené barvivo se totiž nachází pouze v těchto odrůdách), a to nakvášením nebo jejich tepelným zpracováním. Při výrobě se rmut révy nechá několik dní kvasit. Slupky tak zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Kvašení probíhá delší dobu a za vyšší teploty než u bílého vína. Díky tomu má červené víno svou barvu a vysoký obsah tříslovin, které zapříčiňují trpkou až hořkou chuť vína.
Dělení červeného vína
Dělení červeného vína je úplně stejné jako u bílého, tedy dělíme je podle obsahu cukru:
- suchá (nejvýše čtyři gramy zbytkového cukru na litr),
- polosuchá (od čtyř do dvanácti gramů na litr),
- polosladká (dvanáct až pětačtyřicet gramů cukru na litr)
- sladká (pětačtyřicet gramů a více gramů zbytkového cukru na litr)
A podle třídy a druhu:
- stolní víno – tzv. laciné, neuvádí se ani odrůda ani název vinařské oblasti
- jakostní víno – uvádí se odrůda i název vinařské oblasti
- víno s přívlastkem – deset přívlastků, které se liší podle toho, kde jakým postupem bylo víno vyrobeno, z jakých částí hroznů a taky podle cukernatosti.
Červené víno obsahuje účinné látky, které pomáhají v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakovině. Více o léčivých účincích v sekci víno jako lék.
Podávání
Červené víno se podává při teplotě od dvanácti do osmnácti stupňů Celsia. Záleží na tom, jak je víno lehké. Čím těžší červené víno je, tím teplejší by se mělo podávat. Určitě jste si všimli, že se červená vína podávají ve větších sklenicích než bílá vína. Důvodem je, že takhle se k vínu dostane daleko větší množství vzduchu, které napomáhá rozvinutí jak vůně tak chuti.
Červené víno si nejvíce vychutnáte s tmavým masem, například hovězím.